Monito.com

Aktualny kurs wymiany euro/polski złoty

Sponsorowany
Remitly
9,1
Szybkie i bezpieczne przekazy pieniężne online z Remitly. Skorzystaj z promocji na swój pierwszy przelew już teraz!
Wypróbuj Remitly!

Zapisz się na alerty walutowe

Wyślemy Ci informacje o kursie wymiany i najlepszym serwisie transferowym oraz inne pomocne wskazówki.

Kontynuując, akceptujesz Politykę Prywatności Monito i wyrażasz zgodę na wysyłanie powiadomień mailowych, a także wskazówek i porad dotyczących przelewów oraz informacji marketingowych. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

Porównaj kursy wymiany EUR na PLN i opłaty przed kolejnym przelewem

Ostatnia aktualizacja: godzinę temu Sprawdź aktualne wyniki
Wysyłanie 100 EUR z serwisem: Twój odbiorca otrzymuje Kurs wymiany Opłaty
431,50 PLN Sprawdź kursy walut Atlantic Money EUR na PLN kurs wymiany:
1 EUR = 4,3150 PLN
0 EUR
430,14 PLN Sprawdź kursy walut Remitly EUR na PLN kurs wymiany:
1 EUR = 4,3014 PLN
0 EUR
429,84 PLN Sprawdź kursy walut TransferGo EUR na PLN kurs wymiany:
1 EUR = 4,2984 PLN
0 EUR
429,75 PLN Sprawdź kursy walut Profee EUR na PLN kurs wymiany:
1 EUR = 4,2975 PLN
0 EUR
427,84 PLN Sprawdź kursy walut Skrill EUR na PLN kurs wymiany:
1 EUR = 4,2784 PLN
0 EUR
Porównaj określoną kwotę, różne opcje wpłat i wypłat pieniędzy oraz sprawdź szybkość transferu i Oceny Monito za pomocą naszej porównywarki.

Mimo że w Polsce nie obowiązuje euro, kurs wymiany EUR na PLN jest niezwykle istotny dla wielu osób, zwłaszcza dla zarabiających w euro, spłacających kredyty w obcej walucie lub podróżujących za granicę. To właśnie w tej walucie jest rozliczana większość handlu międzynarodowego. Jest drugą najczęściej wymienianą walutą na świecie, zaraz po dolarze amerykańskim, brytyjskim funcie, franku szwajcarskim i japońskim jenie.

Gdzie można płacić w euro?

Euro zostało wprowadzone do obiegu w 2002 roku i obecnie jest oficjalną walutą aż w 20 krajach (z 27) w Unii Europejskiej. Jest również stosowane w 11 krajach i terytoriach, znajdujących się poza granicami UE, takich jak Watykan, Monako, San Marino, Andora, Kosowo czy Czarnogóra oraz we francuskich i holenderskich posiadłościach zamorskich.

Od tamtej euro jest wprowadzane przez kolejne państwa członkowskie. Ostatni raz strefa euro została rozszerzona w 2023 roku, kiedy to przystąpiła do niej Chorwacja.

Polska do tej pory nie zdecydowała się na przyjęcie euro jako swojej oficjalnej waluty, chociaż zobowiązała się do tego, wstępując do UE.

Euro jest tak popularną walutą, że można nią płacić również w krajach, w których oficjalnie nie obowiązuje (np. w Bułgarii czy Turcji).

Czy kurs wymiany euro jest zawsze i wszędzie taki sam?

Kurs wymiany euro nie jest z góry ustalony, lecz zmienia się dynamicznie. Banki, kantory stacjonarne i kantory internetowe ustalają własne kursy wymiany EUR-PLN oraz PLN-EUR, doliczając do średniego kursu wymiany marżę. Dlatego zawsze warto na bieżąco śledzić i sprawdzać aktualne kursy wymiany euro, aby nie tracić na wymianie.

Nie trzeba tego robić manualnie, wystarczy skorzystać na przykład z alertów walutowych Monito. Pozwoli nam to być na bieżąco oraz wymienić lub wysłać pieniądze za granicę w najlepszym momencie.

Kurs euro w ostatnim czasie podlega dużym wahaniom. W ciągu ostatnich 14 dni euro osiągnęło nawet poziom 5 złotych.

Gdzie znajdę informację o dzisiejszym kursie euro?

Aktualne kursy wymiany euro można znaleźć zawsze dzięki internetowym narzędziom, takim jak na przykład to przygotowane przez Monito. W ten sposób można mieć pewność, że otrzymamy najkorzystniejszy kurs wymiany EUR na PLN.

Kurs euro na stronie NBP

Kurs wymiany EUR-PLN banku NBP jest często nazywany „średnim kursem wymiany walut". Kurs ten można znaleźć codziennie na stronie Narodowego Banku Polskiego (NBP). Nie jest to jednak najbardziej aktualny kurs wymiany EUR/PLN, ponieważ jest aktualizowany raz dziennie między godziną 7:45 a 8:15 rano i nie przedstawia tak naprawdę rzeczywistego średniego rynkowego kursu EUR/PLN.

Aby wiedzieć, ile tak naprawdę kosztuje euro, należy skorzystać z przelicznika walut Monito. Można tam znaleźć nie tylko aktualny kurs wymiany walut, ale także przeliczyć konkretne kwoty z EUR na PLN.

Od czego zależy kurs euro?

Kurs euro podlega ciągłym wahaniom i zależy od wielu różnych czynników, takich jak sytuacja polityczna czy gospodarcza. Boom gospodarczy w UE lub kryzys automatycznie przekładają się na kursy euro. Duży wpływ na kurs wymiany EUR mają również relacje między państwa członkowskimi.

Nadal jednak należy przyjąć, że utrzymuje dość stabilny poziom względem innych głównych walut światowych.

Wymiana EUR na PLN

Istnieje wiele sposobów na wymianę euro na złotówki. Sposób, który wybierzemy, zależy od naszych konkretnych celów i preferencji.

Kurs euro w kantorach

Chcesz wymienić euro w gotówce w kantorach? Pamiętaj, żeby unikać kantorów w turystycznych częściach miast, ponieważ pobierają one nadmierne opłaty, które mogą wynieść nawet 10% całkowitej kwoty wymiany.

Najlepsze kantory usytuowane w największych polskich miastach znajdziesz poniżej:

Przelew w EUR do Polski

Inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy wysłać przelew w EUR do Polski, w czasie którego dochodzi do przewalutowania transakcji. Jeśli chcemy wysłać taki przelew, należy skorzystać z usług serwisu transferowego i nie wysyłać pieniędzy bezpośrednio z naszego konta bankowego. Banki naliczają wysokie opłaty za takie przelewy oraz obciążają klientów marżą kursu wymiany EUR na PLN. Kurs EUR/PLN, który otrzymamy w naszym banku, będzie zdecydowanie mniej korzystny niż gdybyśmy skorzystali z usług takich serwisów jak Wise, TransferGo czy Remitly.

Najkorzystniejszy sposób na przelew pieniędzy w euro do Polski zawsze znajdziesz na Monito.com.

Karty wielowalutowe zamiast wymiany EUR na PLN

Jeszcze kilkanaście lat temu większość osób wymieniała EUR na PLN w tradycyjnych kantorach. Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się kantory internetowe, które oferują korzystniejsze kursy wymiany walut.

Dziś coraz więcej osób zarządza wymianą walut w bardziej zaawansowany sposób, korzystając na przykład z kont lub kart wielowalutowych.

Komentarz walutowy dotyczący wymiany EUR na PLN

Kurs wymiany EUR/PLN

1 EUR 4,319478 PLN
50 EUR 215,973901 PLN
100 EUR 431,947803 PLN
200 EUR 863,895606 PLN
500 EUR 2160 PLN
1000 EUR 4319 PLN
2000 EUR 8639 PLN
3000 EUR 12 958 PLN
5000 EUR 21 597 PLN
10 000 EUR 43 195 PLN
Źródło: XE.com | Ostatnia aktualizacja: 19 minut temu

Kurs wymiany PLN/EUR

1 PLN 0,231509 EUR
100 PLN 23,150945 EUR
200 PLN 46,301891 EUR
500 PLN 115,754727 EUR
1000 PLN 231,509454 EUR
2000 PLN 463,018908 EUR
5000 PLN 1158 EUR
10 000 PLN 2315 EUR
50 000 PLN 11 575 EUR
100 000 PLN 23 151 EUR
Źródło: XE.com | Ostatnia aktualizacja: 19 minut temu

Kluczowe informacje dotyczące EUR i PLN

 • Informacje dotyczące euro

  Nazwa:
  euro
  Symbol:
  Podział:
  1/100 Cent
  Bank centralny:
  European Central Bank
  Kraje:
  Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Gwadelupa, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Martynika, Majotta, Monako, Czarnogóra, Holandia, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Antyle Holenderskie, Wyspy Alandzkie, Watykan, Gujana Francuska, Reunion, Kosovo, Saint Barthélemy, Andora
  Pozycja w rankingu walut o największym obrocie:
  #2
 • Informacje dotyczące polski złoty

  Nazwa:
  polski złoty
  Symbol:
  Podział:
  1/100 Grosze/Groszey
  Bank centralny:
  National Bank of Poland
  Kraj:
  Polska

Znajdź najtańszy sposób na zagraniczny przelew:

Pytania dotyczące wymiany EUR na PLN:

Monito.com

Global Impact Finance Ltd
Rue du Pont 22
1003 Lozanna
Szwajcaria

Informacja o linkach afiliacyjnych
Zamiast banerów reklamowych i opłat za dostęp (paywall), Monito zarabia dzięki linkom afiliacyjnym kierującym do różnych serwisów transferowych prezentowanych na naszej stronie internetowej. Chociaż robimy wszystko, aby znaleźć najlepsze oferty na rynku, nie jesteśmy w stanie wziąć pod uwagę wszystkich dostępnych usług. Nasza szeroka gama zaufanych partnerów afiliacyjnych umożliwia nam przedstawianie szczegółowych, bezstronnych i skutecznych rozwiązań dotyczących wszystkich rodzajów pytań i problemów konsumenckich. Dzięki temu możemy odpowiadać na potrzeby naszych użytkowników i wskazywać odpowiednie serwisy transferowe, dopasowane do ich potrzeb (z korzyścią dla każdej ze stron). Chociaż dzięki niektórym linkom zarabiamy na prowizjach, fakt ten nigdy nie wpływa na niezależność i rzetelność naszych opinii, rekomendacji i ocen.