Monito.com
Menu

Aktualny kurs wymiany euro/polski złoty


Zapisz się na alerty walutowe

Wyślemy Ci informacje o kursie wymiany i najlepszym serwisie transferowym oraz inne pomocne wskazówki.

Kontynuując, akceptujesz Politykę Prywatności Monito i wyrażasz zgodę na wysyłanie powiadomień mailowych, a także wskazówek i porad dotyczących przelewów oraz informacji marketingowych. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

Porównaj kursy wymiany EUR na PLN i opłaty przed kolejnym przelewem

Ostatnia aktualizacja: 6 godzin temu Sprawdź aktualne wyniki
Wysyłanie 300 EUR z serwisem: Twój odbiorca otrzymuje Kurs wymiany Opłaty
1443.00 PLN Sprawdź kursy walut Remitly EUR na PLN rate:
1 EUR = 4.810 PLN
0 EUR
1436.19 PLN Sprawdź kursy walut TransferGo EUR na PLN rate:
1 EUR = 4.787 PLN
0 EUR
1435.27 PLN Sprawdź kursy walut OFX EUR na PLN rate:
1 EUR = 4.784 PLN
0 EUR
1432.92 PLN Sprawdź kursy walut XE Money Transfer EUR na PLN rate:
1 EUR = 4.776 PLN
0 EUR
1431.90 PLN Sprawdź kursy walut Wise EUR na PLN rate:
1 EUR = 4.812 PLN
2 EUR
Porównaj określoną kwotę, różne opcje wpłat i wypłat pieniędzy oraz sprawdź szybkość transferu i Oceny Monito za pomocą naszej porównywarki.

Mimo że w Polsce nie obowiązuje euro, kurs wymiany EUR na PLN jest niezwykle istotny dla wielu osób, zwłaszcza dla zarabiających w euro, spłacających kredyty w obcej walucie lub podróżujących za granicę. To właśnie w tej walucie jest rozliczana większość handlu międzynarodowego. Jest drugą najczęściej wymienianą walutą na świecie, zaraz po dolarze amerykańskim, brytyjskim funcie, franku szwajcarskim i japońskim jenie.

Gdzie można płacić w euro?

Euro zostało wprowadzone do obiegu w 2002 roku i obecnie jest oficjalną walutą aż w 19 krajach (z 27) w Unii Europejskiej. Jest również stosowane w 11 krajach i terytoriach, znajdujących się poza granicami UE, takich jak Watykan, Monako, San Marino, Andora, Kosowo czy Czarnogóra oraz we francuskich i holenderskich posiadłościach zamorskich.

Od tamtej euro jest wprowadzane przez kolejne państwa członkowskie. Ostatni raz strefa euro została rozszerzona w 2011, 2014 i 2015 roku, kiedy przystąpiły do niej Estonia, Łotwa i Litwa.

Polska do tej pory nie zdecydowała się na przyjęcie euro jako swojej oficjalnej waluty, chociaż zobowiązała się do tego, wstępując do UE.

Euro jest tak popularną walutą, że można nią płacić również w krajach, w których oficjalnie nie obowiązuje (np. w Chorwacji, Bułgarii czy Turcji).

Czy kurs wymiany euro jest zawsze i wszędzie taki sam?

Kurs wymiany euro nie jest z góry ustalony, lecz zmienia się dynamicznie. Banki, kantory stacjonarne i kantory internetowe ustalają własne kursy wymiany EUR-PLN oraz PLN-EUR, doliczając do średniego kursu wymiany marżę. Dlatego zawsze warto na bieżąco śledzić i sprawdzać aktualne kursy wymiany euro, aby nie tracić na wymianie.

Nie trzeba tego robić manualnie, wystarczy skorzystać na przykład z alertów walutowych Monito. Pozwoli nam to być na bieżąco oraz wymienić lub wysłać pieniądze za granicę w najlepszym momencie.

Kurs euro w ostatnim czasie podlega dużym wahaniom. W ciągu ostatnich 14 dni euro osiągnęło nawet poziom 5 złotych.

Gdzie znajdę informację o dzisiejszym kursie euro?

Aktualne kursy wymiany euro można znaleźć zawsze dzięki internetowym narzędziom, takim jak na przykład to przygotowane przez Monito. W ten sposób można mieć pewność, że otrzymamy najkorzystniejszy kurs wymiany EUR na PLN.

Kurs euro na stronie NBP

Kurs wymiany EUR-PLN banku NBP jest często nazywany „średnim kursem wymiany walut". Kurs ten można znaleźć codziennie na stronie Narodowego Banku Polskiego (NBP). Nie jest to jednak najbardziej aktualny kurs wymiany EUR/PLN, ponieważ jest aktualizowany raz dziennie między godziną 7:45 a 8:15 rano i nie przedstawia tak naprawdę rzeczywistego średniego rynkowego kursu EUR/PLN.

Aby wiedzieć, ile tak naprawdę kosztuje euro, należy skorzystać z przelicznika walut Monito. Można tam znaleźć nie tylko aktualny kurs wymiany walut, ale także przeliczyć konkretne kwoty z EUR na PLN.

Od czego zależy kurs euro?

Kurs euro podlega ciągłym wahaniom i zależy od wielu różnych czynników, takich jak sytuacja polityczna czy gospodarcza. Boom gospodarczy w UE lub kryzys automatycznie przekładają się na kursy euro. Duży wpływ na kurs wymiany EUR mają również relacje między państwa członkowskimi.

Nadal jednak należy przyjąć, że utrzymuje dość stabilny poziom względem innych głównych walut światowych.

Wymiana EUR na PLN

Istnieje wiele sposobów na wymianę euro na złotówki. Sposób, który wybierzemy, zależy od naszych konkretnych celów i preferencji.

Kurs euro w kantorach

Chcesz wymienić euro w gotówce w kantorach? Pamiętaj, żeby unikać kantorów w turystycznych częściach miast, ponieważ pobierają one nadmierne opłaty, które mogą wynieść nawet 10% całkowitej kwoty wymiany.

Najlepsze kantory usytuowane w największych polskich miastach znajdziesz poniżej:

Przelew w EUR do Polski

Inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy wysłać przelew w EUR do Polski, w czasie którego dochodzi do przewalutowania transakcji. Jeśli chcemy wysłać taki przelew, należy skorzystać z usług serwisu transferowego i nie wysyłać pieniędzy bezpośrednio z naszego konta bankowego. Banki naliczają wysokie opłaty za takie przelewy oraz obciążają klientów marżą kursu wymiany EUR na PLN. Kurs EUR/PLN, który otrzymamy w naszym banku, będzie zdecydowanie mniej korzystny niż gdybyśmy skorzystali z usług takich serwisów jak Wise, TransferGo czy Remitly.

Najkorzystniejszy sposób na przelew pieniędzy w euro do Polski zawsze znajdziesz na Monito.com.

Karty wielowalutowe zamiast wymiany EUR na PLN

Jeszcze kilkanaście lat temu większość osób wymieniała EUR na PLN w tradycyjnych kantorach. Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się kantory internetowe, które oferują korzystniejsze kursy wymiany walut.

Dziś coraz więcej osób zarządza wymianą walut w bardziej zaawansowany sposób, korzystając na przykład z kont lub kart wielowalutowych.

Komentarz walutowy dotyczący wymiany EUR na PLN

Dzisiejszy komentarz walutowy dotyczący EUR-PLN

Wahania kursu wymiany EUR-PLN obserwowane w ciągu ostatnich 14 dni są dość. Analizując najwyższe i najniższe wartości średniego kursu rynkowego EUR-PLN, możemy zauważyć różnicę w wysokości 3,2% między maksymalnym poziomem 1 EUR = 4,8865 PLN zaobserwowanym w W zeszły piątek a minimalną wartością 1 EUR = 4,7301 PLN zaobserwowaną 23 września. Warto zauważyć, że pomimo tych wahań, obecny kurs wymiany EUR-PLN jest w tej chwili zbliżony do średniego poziomu z ostatnich tygodni.

Kurs wymiany EUR/PLN

1 EUR 4.815256 PLN
50 EUR 240.762787 PLN
100 EUR 481.525574 PLN
200 EUR 963.051148 PLN
500 EUR 2,408 PLN
1,000 EUR 4,815 PLN
2,000 EUR 9,631 PLN
3,000 EUR 14,446 PLN
5,000 EUR 24,076 PLN
10,000 EUR 48,153 PLN
Źródło: XE.com | Ostatnia aktualizacja: 13 minut temu

Kurs wymiany PLN/EUR

1 PLN 0.207673 EUR
100 PLN 20.767329 EUR
200 PLN 41.534658 EUR
500 PLN 103.836645 EUR
1,000 PLN 207.67329 EUR
2,000 PLN 415.346579 EUR
5,000 PLN 1,038 EUR
10,000 PLN 2,077 EUR
50,000 PLN 10,384 EUR
100,000 PLN 20,767 EUR
Źródło: XE.com | Ostatnia aktualizacja: 13 minut temu

Kluczowe informacje dotyczące EUR i PLN

 • Informacje dotyczące euro

  Nazwa:
  euro
  Symbol:
  Podział:
  1/100 Cent
  Bank centralny:
  European Central Bank
  Kraje:
  Francja, Niemcy, Włochy
  Pozycja w rankingu walut o największym obrocie:
  #2
 • Informacje dotyczące polski złoty

  Nazwa:
  polski złoty
  Symbol:
  Podział:
  1/100 Grosze/Groszey
  Bank centralny:
  National Bank of Poland
  Kraj:
  Polska

Znajdź najtańszy sposób na zagraniczny przelew:

Pytania dotyczące wymiany EUR na PLN:

Monito.com

Global Impact Finance Ltd
Avenue de Montchoisi 35
1006 Lozanna
Szwajcaria

Informacja o linkach afiliacyjnych
Zamiast banerów reklamowych i opłat za dostęp (paywall), Monito zarabia dzięki linkom afiliacyjnym kierującym do różnych serwisów transferowych prezentowanych na naszej stronie internetowej. Chociaż robimy wszystko, aby znaleźć najlepsze oferty na rynku, nie jesteśmy w stanie wziąć pod uwagę wszystkich dostępnych usług. Nasza szeroka gama zaufanych partnerów afiliacyjnych umożliwia nam przedstawianie szczegółowych, bezstronnych i skutecznych rozwiązań dotyczących wszystkich rodzajów pytań i problemów konsumenckich. Dzięki temu możemy odpowiadać na potrzeby naszych użytkowników i wskazywać odpowiednie serwisy transferowe, dopasowane do ich potrzeb (z korzyścią dla każdej ze stron). Chociaż dzięki niektórym linkom zarabiamy na prowizjach, fakt ten nigdy nie wpływa na niezależność i rzetelność naszych opinii, rekomendacji i ocen.